Aktualności

fot. Instytut Książki
26.05.2023

Spotkanie „Wojenne reportaże między interwencją a relacją” na festiwalu „Siła Słowa” [relacja]

W Sali Lwów w ramach festiwalu „Siła Słowa” odbyło się dziś spotkanie „Wojenne reportaże między interwencją a relacją”. Rozmowę z Jewgenią Podobną poprowadził Jakub Moroz.

Książki Jewgieni Podobnej nie zostały jak dotąd przełożone na język polski, więc na wstępnie ukraińska reporterka przybliżyła tematy, którymi się zajmuje, i styl swojej pracy oraz pisania. „Piszę o wojnie, która trwa już dziewięć lat. O wojnie, która zaczęła się od kłamstwa. Moje zadanie polega na tym, by nie dopuścić do tego, by kłamstwo się szerzyło. Piszę głównie o kobietach na tej wojnie. Uważam, że to, co piszę, nie jest skierowane tylko dla dzisiejszych czytelników. Chciałabym, żeby ktoś, kto będzie się tym zajmował za 20-30 lat, mógł usłyszeć prawdę” – stwierdziła Podobna.

Reporterka mówiła następnie o tym, jak zmieniła się sytuacja kobiet po wybuchu wojny pełnoskalowej. „Musiałam zmienić spektrum moich reportaży i filmów. Musiałam pokazać tortury kobiet, życie w okupacji, wyjazd z terenów okupowanych” – zauważyła.

„Każdą kobietę, z którą się spotykam i z którą rozmawiam, przepuszczam przez siebie. Zastanawiam się, jakbym się zachowała w sytuacji, gdybym była torturowana czy ranna jak moje bohaterki. Chcę opowiadać historie, które odpowiadają nie na jakieś ogólne pytania, lecz mówią, skąd te kobiety biorą siłę, by dalej żyć. Mężczyźni, z którymi rozmawiam, operują faktami, cyframi. Emocje to dla nich tabu, przynajmniej na razie. Kobieta jest bardziej szczera w swoich relacjach” – dodała Podobna.

Następnie reporterka opowiadała o swoim mężu, oficerze Sił Zbrojnych Ukrainy. Spotkanie zakończyła rozmowa o kwestii obiektywności w reportażu. 

Na spotkanie nie dotarł niestety drugi z gości, reporter Tomasz Grzywaczewski, który przebywa obecnie na froncie.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

Zadanie „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa (w ramach środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 227 550 PLN.